समितियों

 

विभिन्न समितियों
केन्द्रीय विद्यालय गार्डन रीच
विभाग धारकों [विभिन्न समितियों] के वर्ष 2011-2012 के लिए सूची
केन्द्रीय विद्यालय गार्डन रीच
समिति के सदस्यों में शैक्षणिक सत्र 2011-2012 के लिए सूची
 
 
एसएल समिति का नाम सदस्यों के नाम
1
Academics Committee
1.   Dr. Ra. Tripathi
2.   Mrs. Shipra Ghosh
3.   Mr. N. Chakrabarti
4.   Mrs. Anuradha Ghosh
5.   Mr. R.K. Pandey
6.   Mrs. R. De
7.   Mrs. M. Tripathy 
2
Exam Committee [ Secondary Primary]
Secondary:
1. Mrs. Soma Das [I/C]
2.Mr. N. Ram
3.Mrs. S. K. Sarkar
4. Miss Puspanjali Mukhopadhyay
Primary:
1.Mrs. R. De [ I/C]
2. Mr. Ranjeet Kumar Modak
3. Mr. B. N. Singh 
3
Discipline [ different areas/wings]
Primary Wings
Ground Floor
1.   Mrs. R. De
2.   Mrs. M. Tripathi
3.   Ms. N. Chatterjee
1st Floor
1.   Mrs. M. Majumdar
2.   Mrs. L.B. Chowdhury
3.   Mr. Akhilesh Kumar
2nd Floor
1.   Mr. R.K. Pandey
2.   Mr. B.N. Singh
3.   Ms. Suman Saurabh
Secondary Wings
Ground Floor
1.   Mr. M. Kole
1st Floor
1.   Md. Zafar Alam
2.   Mrs. S. Barla
 
2nd Floor
1.   Mrs. M. Bhattacherjee
2.   Mr. S.K. Sarkar
Principal Room & Gate
1.Dr. R. Tripathi
2. Mrs. D. Ray
3. Mr. J.C. Das
4. Mr. A. K Das 
4
Time Table & Arrangement
Primary
1.   Mr. R.K. Pandey
2.   Mrs. M. Tripathi
3.   Mr. Akhilesh Kumar
Secondary
1.   Mrs. S. Ghosh
2.   Mr.A.K. Singh
3.   Ms. P. Mukhopadhyay
4.   Mr. P.N. Mahato 
5
Gardening /Beautification & Cleanliness
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mr. S.K. Sarkar
3.   Mr. A. Basak
4.   Mr. H.K. Sharma
5.   Mrs. R. De
6.   Mr. R. Kaher
7.   Mr. S.N. Banerjee
8.   Mr. P.N. Mahato
9.   Mr. A.K. Das 
6
Web Site Committee
1.   Mrs. R. S. Mandal
2.   Mr. R. Chakraborty
3.   Mrs. Shiuli Das [Cont.]
4.   All subject convenors
7
SUPW
1.   Mr. Ajoy Basak 
8
Games & Sports
1.   Mr. M. Kole
2.   All Coaches 
9
Music
1.   Miss Krishna Pal
2.   Mr. R.N. Das [Cont.]
3.   Mr. R.K. Modak 
10
Library
1.   Mrs. M. Bhatterjee
2.   Dr. R. Tripathi
3.   Mrs. A.G. Chowdhury
4.   Mrs. S. Mitra
5.   Mr. N. Chakrabarti
6.   Mr. B. Biswas 
11
Drawing
1.   Mr. Rajib Kaher
2.   Mrs. M. Bhattacharjee 
12
Teaching Aid
1.   Mrs. D. Ray
2.   Mrs. S. Barla
3.   Md. Z. Alam 
13
Contingency
1.   Mr. D. Banerjee
2.   Md. Z. Alam
3.   Mr. J. C. Das
4.   Mr. B. Dhanuk 
14
Office Record
1.   Mr. D. Banerjee
2.   Mr. R. Chakraborty
3.   Mr. B. K. Dhanuk
4.   Mr. J.C. Das
5.   Mr. A.K. Das 
15
Computer Secondary/Primary
1.   Mrs. R.S. Mandal
2.   Mrs. Shuili Das [Cont.] 
16
Physics Department
1.   Mr. S.N. Sharma
2.   Mr. S.N. Banerjee 
17
Chemistry Department
1.   Mr. Vinod Kumar
2.   Mr. P.N. Mahato 
18
Biology
1.   Mr. S.K. Mahato
2.   Mrs. Shipra Ghosh
3.   Mr. S.K. Sarkar
4.   Mr. H.K. Sharma 
19
Economics
1.   Mrs. Debarati Ray 
20
Junior Science Lab
1.   Mr. S.K. Sarkar
2.   Mrs. S. Ghosh 
21
Admission
1.   Mrs. R. Tripathi [ I ] and admission test.
2.   Mr. S.N. Sharma [XI & XII]
3.   Mrs. R. S. Mandal [ VI – X]
4.   Mr. S.K. Sarkar [ II – V] 
22
CCA
Secondary
1.   Mrs. Ajanta Ghosh Chowdhury
2.   Mrs. S. Biswas
Primary
1.   Mr. Modak
2.   Mrs. L.B. Chowdhury
 
And House Masters and Associates 
23
Guide
1.   Mrs. S. Barla
2.   Mrs. S. Saurabh
3.   Mrs. N. Chatterjee
4.   Mrs. A.G. Chowdhury 
24
Scout
1.   Mr. N. Chakraborty
2.   Md. Z. Alam
3.   Mr. N. Ram
4.   Mr. Akhilesh Kumar
5.   Mr. B.N. Singh
6.   Mr. R.K. Modak
7.   Mr. S.K. Saha 
25
CBSE
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mr. B.K. Dhanuk
3.   Mr. H.K. Sharma 
26
News Letter
1.   Mrs. Anuradha Ghosh
2.   Mr. A. Kumar 
27
Magazine
1.   Mrs. A.G. Chowdhury
2.   Dr. R. Tripathi
3.   Mr. N. Chakraboarti
4.   Mrs. S. Mitra
5.   Mr. N. Ram 
28
Green Brigade
Mr. S.K. Mani
Mr. S.K. Sarkar
Mrs. T. Dutta 
29
Disaster Brigade
1.   Mrs. S. Barla 
30
Integrity Club
1.   Mrs. Sumita Mitra
2.   Mrs. R.S. Mandal
3.   Md. Z. Alam 
31
Dreams & Teams
1.   Mr. N. Chakrabarti
2.   Mrs. Anuradha Ghosh
3.   Mr. A.K. Singh
4.   Mr. M. Kole 
32
Readers Club
1.   Mrs. M. Bhatterjee
2.   Dr. R. Tripathi
3.   Mr. B. Biswas
4.   Mrs. A.G. Chowdhury
5.   Mrs. S. Mitra 
33
Science Club
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mr. S.N. Sharma
3.   Mrs. S. Ghosh
4.   Mr. S.K. Sarkar 
34
Sports Club
1.   Mr. M. Kole
2.   All Coaches 
35
House Master
Subhash House
House Mater- Mr. Biswajit Biswas
Associates –
    1. Mr. S.K. Mani
    2. Mr. S.K. Sarkar
3.   Mrs. S. Ghosh
4.   Mrs. R. S. Mandal
 
Tagore House
House Master – Mrs. Sumita Mitra
Associates –
1.   Mr. A.K. Singh
2.   Mr. S.N. Sharma
3.   Mrs. S. Barla
4.   Mr. N.Ram
 
Asoka House
House Master – Md. Z. Alam
Associates-
1.   Mrs. Anuradha Ghosh
2.   Mrs. Soma Das
3.   Mr. N. Chakrabarti
 
Raman House
House Master – Miss. P. Mukhopadhyay
Associates :
1.   Mrs. Ranjana Tripathi
2.   Mrs. Mitali Bhattacharya
3.   Mrs. D. Ray
4.   Mrs. Vibha Shaw
 
36
Purchase Committee
Secondary
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mr. S.N. Sharma
3.   Dr. R. Tripathi
4.   Mr. H.K. Sharma
5.   Mr. S.N. Banerjee
Primary
1.   Mr. R.K. Pandey
2.   Mrs. M. Tripathi
3.   Mrs. M. Majumdar 
37
Science and Social Science Exhibition Committee
Science
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mr. S.N. Sharma
3.   Mr. S.K. Sarkar
4.   Mrs. S. Ghosh
Social Science
1.   Mrs. D. Ray
2.   Mrs. S. Barla
3.   Md. Z. Alam 
38
Adventure Club
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mrs. A.G. Chowdhury
3.   Mr. S.N. Sharma
4.   Mr. A.K. Singh 
39
Hindi Rajbhasha
1.   Dr. R. Tripathi
2.   Mr. N. Ram
3.   Mr. B. Biswas
40
Nature Club
1.   Mr. S.K. Mani
2.   Mr. A. G. Chowdhury
3.   Mr. H.K. Sharma
41
Value Education
1.   Dr. R. Tripathi
2.   Mr. N. Chakrabarti
3.   Mr. A.K. Singh
42
Staff Club
1.   S.K. Mani [Secretary]
2.   Mr. B. N. Singh 
43
Fees Collection Committee
1.   Mr. S.N. Sharma
2.   Mr. A.K. Singh
3.   Mrs. Vibha Shaw 
44
Career Counseling Committee
1.   Mrs. A.G. Chowdhury
2.   Mr. S.N. Sharma
3.   Mr. Vinod Kumar 
 
 
[ HOLY GOERGE ]
PRINCIPAL
   
विभाग धारकों [विभिन्न समितियों] के वर्ष 2009-10 के लिए सूची
परीक्षा
श्री एस.के. मणि PGT (बायोलॉजी) गर्मी की छुट्टी तक प्रभारी.
श्रीमती सोमा दास, PGT (मैथ्स) गर्मी की छुट्टी iewef के बाद प्रभारी 2009/06/22.
 
Mrs. S. Rajpal, TGT (Hindi)
Member
Mrs. Puspanjali Mukhopadhyay, TGT (Maths)
Member
Mr. N. Ram, TGT (Hindi)
Member
Mr. Partha Basu, PRT
Member
Mrs. Ranjana De, PRT
Member
 
TIME TABLE
 
Mr. G. Nandy, PET
In-Charge
Mr. Ajoy Basak, WET
Member
Mr. P.N. Mahato, Lab. Attdtt.
Member
 
JUNIOR SCIENCE LAB.
 
Mrs. Shipra Ghosh
Mr. H.K. Sharma
 
GARDENING & BEAUTIFICATION
 
Mr. S.K. Mani
In-Charge
Mrs. Shipra Ghosh
Member
Mr. Madan Das
(Watering & Planting the plants)
Mr. H.K. Sharma
 
Mr. P.N. Mahato
 
 
PHYSICS LAB.
 
Mr. S.N. Sharma
Mr. Sibnath
 
CHEMISTRY LAB.
 
Mr. T. Dutta
Mr. P.N. Mahato
 
MATHS LAB.
 
Mrs. Soma Das
In-Charge
Mr. Rajendra Jha
Member
Miss Puspanjali Mukhopadhyay
 
 
CLEANLINESS
 
 
SENCODARY Wing
Mr. Ajoy Basak In-Charge (1st & 2nd Floor)
Mr. G. Nandy In-Charge (Ground Floor)
PRIMARY WING
Mr. A.D. Mazumdar (1st Floor)
Mr. Sunil Kumar (Ground Floor)
 
DISCIPLINE
 
SECONDAY WING (Ground Floor)
Dr. R. Tripathi
Mrs. D. Ray
Mr. S.K. Mani
Mr. S.N. Sharma
PRIMARY WING (Ground Floor)
Mrs. Mukti Tripathy
Mr. R.K. Pandey
Miss Neha Das
Mrs. Sonali Chatterjee
SECONDARY WING (First         Floor)
Mrs. A.G. Chowdhury
Mrs. Sudiipta Biswas
Mr. G. Nandy
Ms. Lila Biswas
Mr. A. Basak
PRIMARY WING (First Floor)
Mr. P. Basu
Mrs. M. Mujundar
Ms. Gunjan Narang
Mrs. Ranjana De
SECONDARY WING ( Second Floor)
Mr. N. Ram
Mr. R. Jha
Mrs. Shipra Ghosh
Mrs. M. Bhattacharjee
PRIMARY WING (Second Floor)
Mr. S.K. Saha
Mr. Sunil Kumar
Mr. N. Chatterjee
Mr. Suman Saurabh
 
COCURRICULAR ACTIVITY
 
Mrs. Debarati Ray In-Charge                 
Mrs. S. Rajpal – Associate
 
HOUSE MASTER
 
Mr. N. Ram [ Associate
Mrs. P. Mukhopadhyay/Mrs. R. Tripathi/Mrs. S. Ghosh.
Mr. Rajendra Jha [ Associate
Mrs. S. Biswas/Mrs. A.G. Chowdhury/Mrs. R. Sarkan Mondal
Mrs. Salomi Barla
[ Associate – Mr. S.K. Mani/Mr. A.K.Sinah/Ms. Lila Biswas
Mrs. M. Bhattacharjee [ Associate
Mr. S.N. Sharma, Mr. N. Chakrabarti/Mrs.T. Dutta
 
ADMISSION
Dr. Ranjana Tripathi In-Charge
Mrs. A.D. Mazumdar – Member
Mrs. R.Sarkar Mondal – Member
Mr. S.K. Saha – Member
Mr. Sunil Kumar
SCIENCE CLUB
Mr. S.K. Mani In-Charge
Mrs. T. Dutta – Member
Mr. S.N. Sharma – Member
Mrs. S. Ghosh
LANGUAGE CLUB
Mrs. A.G. Chowdhury In-Charge
Mrs. S. Biswas – Member
Mr. N. Ram – Member
MATHS CLUB
Mrs. Soma Das In-Charge
Mr. Rajendra Jha – Member
Miss P. Mukhopadhyay – Member
LIBRARY CLUB
Mrs. Mitali Bhatterjee In-Charge
Dr. R. Tripathi – Member
Mrs. S. Rajpal - Member
Mrs. S. Biswas – Member
Mrs. S. Ghosh – Member
GREEN BRIGADE
Mr. S.K. Mani, In- Charge
Mr. Rajib Kaher - Member
Mrs. Shipra Ghosh- Member
Mr. S.K. Saha- Member
Mr. Partha Basu- Member
DISASTER BRIGADE
Mrs. Salami Barla – In Charge
Mrs. Shilpi Basu – Member
Mr. Ajoy Basak – Member
Mr. S.N. Banerjee – Member
INTEGRITY CLUB
Mrs. Sumita Mitra – In Charge
Mr. Rajib Kaher – Member
DREAMS & TEAMS
Mr. N. Chakrabarti – In Charge
Ms. N. Chatterjee – Member
Ms. N. Das – Member
Mr. Gopal Dutta – Member
READERS CLUB
Mrs. A. G. Chowdhury – In Charge
Dr. Ranjana Tripathy – Member
Mrs. Sudipta Biswas – Member
Mr. N. Ram – Member
SCIENCE CLUB
Mr. S. N. Sharma – In Charge
Mrs. T. Dutta – Member
Mrs. Shipra Ghosh – Member
MUSIC & DANCE
Mrs. Krishna Pal – In Charge
Mrs. Sayari Sarkar – Member
SPORTS CLUB
Mr. G. Nandy – In Charge
Mr. P.N. Mahato - Member